Praca
 
Praktyki
 
Nauka
 
Zwrot podatków
Zwrot podatków
HOLANDIA
IRLANDIA
NIEMCY
USA
WIELKA BRYTANIA
Formularze
FAQ
Praktyki
Nauka
Praca

Dołącz do nas

dołącz do nas na Facebook-u


Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii - FAQ


  • Kiedy mogę złożyć wniosek o zwrot podatku?
Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa nietypowo, od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku kolejnego. Możesz rozliczyć się w dowolnym momencie, ale tylko jeśli jesteś pewien, że nie wrócisz do Wielkiej Brytanii przed 5 kwietnia. Termin obowiązkowego rozliczenia self-employment mija 31 października. W przypadku, gdy zarobiona przez Ciebie kwota nie przekracza kwoty wolnej od podatku w danym roku podatkowym (średnio około 6000 GBP), możesz odzyskać cały nadpłacony podatek. W Wielkiej Brytanii, trzeba zgłaszać się na wszystkie przepracowane tam lata podatkowe, których jeszcze nie rozliczałeś (maksymalnie do 5 lat wstecz).
  • Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku?
Średni czas oczekiwania na zwrot podatku to od 3 do 5 miesięcy liczonych od momentu wpłynięcia aplikacji podatkowej do brytyjskiego Urzędu Skarbowego.
W przypadku braku dokumentów podatkowych - P45 i/lub P60 czas oczekiwani na zwrot może się wydłużyć o dodatkowy miesiąc.
  • Pracodawca nie przesłał mi P45 ani P60 - czy mogę ubiegać się o zwrot podatku?
W przypadku, kiedy podatnik nie posiada żadnego dokumentu podatkowego może złożyć w naszym biurze ostatni payslip, czyli odcinek cotygodniowej wypłaty. Rozliczenie podatku jest nadal możliwe jednak zazwyczaj oczekiwanie na zwrot trwa miesiąc dłużej.
  • W jaki sposób otrzymam pieniądze ze zwrotu podatku?
Uzyskany zwrot zostanie przelany na wskazane przez Klienta konto lub wysłany przekazem pocztowym na adres podany w aplikacji zgłoszeniowej.
  • Za które lata podatkowe mogę się obecnie ubiegać o zwrot podatku?
Istnieje możliwość złożenia aplikacji dotyczącej rozliczenia podatkowego do 5 lat wstecz.
  • Mam kartę CIS czy mogę ubiegać się o zwrot podatku?
Osoby, które pracowały jako Self Assessment i posiadały kartę CIS również mogą liczyć na zwrot podatku. Ponadto mają obowiązek rozliczenia się z brytyjskim Urzędem Skarbowym po zakończeniu każdego roku podatkowego - czyli po 5 kwietnia. W przeciwnym wypadku zostanie naliczona kara w wysokości 100 funtów. Kara będzie przesyłana każdego roku, aż do momentu złożenia rozliczenia podatkowego w brytyjskim urzędzie.
  • Co oznaczają urzędowe pieczątki na dokumentach od pracodawcy?
- podatnik odzyskał już podatek
- próbował się rozliczyć, ale mu się nie udało
- był w urzędzie z zapytaniem.
  • National Insurance i jego rodzaje:
Jest to nr ubezpieczenia w UK. Rodzaje: stały (SG, SJ, SH), tymczasowy (TN +data ur. F/M), nadawany w urzędzie brytyjskim (pośredni/roboczy np. 54 E6 35 67)
  • Self Employment ( Samozatrudnienie)
- samoztrudnienie w branży budowlanej.
- podatnik rejestruje się w urzędzie i dostaje kartę cis-
- nazywany jest wtedy nie pracownikiem (employee) tylko podwykonwcą (sub-conractor)
- pracodawca nazywany jest -contractor
- klient nie otrzymuje payslipów lub p45 tylko vochery (do 2006/2007) lub invoicy od roku 2007/2008. dokumenty te wystawiane są za każdy miesiąc do 5-tego każdego miesiąca
- uwaga! osoba na self employmet ma obowiązek opłacać samemu składki na ubezpieczenie-national insurance contrubution z reguły robi to contractor, ale to na kliencie spoczywa obowiązek.
  • UTR NUMER ( UNIQUE TAX REFERENCE NUMBER)- odpowiednik naszego NIP-U
- przyznawany przez urząd w monencie rejestarcji
- numer ten jest widoczny w prawym górnym rogu każdej kary, rozliczenia czy ponaglenia
- jest on także tożsamy z numerem karty cis.
- bez tego numeru bardzo trudna jest identyfikacja podatnika w urzędzie.
- Ma 10 cyfr
  • Dokument P45 - są w nim informacje o sumie całego wynagrodzenia i potrąconego podatku; P45 dostajesz zawsze w momencie, gdy kończysz pracę u danego pracodawcy;
  • Dokument P60 - ten dokument jest wydawany po zakończeniu roku podatkowego przez angielskiego pracodawcę, jest to odpowiednik polskiego PIT11;
  • Payslipy - rozliczenia wypłaty, wydawane co tydzień lub co miesiąc; jeśli nie otrzymasz od pracodawcy P45 ani P60, możesz rozliczyć się na podstawie payslipów, jednak może trwać to dłużej;
  • Statement of earnings - dokument, który informuje o dochodzie i podatku, zwykle jest wystawiany przez pracodawcę na firmowym papierze, możesz go dołączyć, jeśli nie masz P45, P60 lub payslip;
  • Invoice - czasem zamiast powyższych dokumentów, otrzymasz od pracodawcy tylko invoice. Ten dokument posiadasz również wtedy, gdy pracujesz jako tzw. self-employment.



W celu uruchomienia procesu odzyskiwania podatków należy dostarczyć osobiście wymagane dokumenty lub przesłać pocztą na adres:

FOSTER
ul. Grzybowska 2, lok. 15
00-131 Warszawa

z dopiskiem: Podatki UK



W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt:

Tel: (022) 331 00 50
Fax: (022) 331 00 03
E-mail: tax@jobster.pl
Karty rabatowe Karta EURO<26 Karta ISIC PTSM Karta ISIC Karta GO25 Karta ITIC
Różności Linki Test SLEP
Bilety lotnicze Tanie bilety lotnicze
Turystyka Wakacje last minute

Dołącz do nas

dołącz do nas na Facebook-u


O nas | Kontakt | Praca u nas | Regulamin i Polityka Prywatności
Zostały podjęte wszelkie środki, aby informacje zawarte na stronie były aktualne. W ramach polityki stałego ulepszania swoich produktów FOSTER zastrzega sobie prawo do wprowadzanie w każdej chwili zmian w odniesieniu do przedstawionej oferty. Jednocześnie informujemy, że informacje zawarte na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. FOSTER nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości lub niedokładności. Powielanie w jakiejkolwiek postaci oraz jakąkolwiek techniką części lub całości treści i elementów graficznych strony bez uprzedniego pisemnego zezwolenia  FOSTER jest zabronione. Copyright © 2008 - 2015  FOSTER, wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: œwiadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Witryna www.taxreturn.pl zgodna ze standardami W3C XHTML 1.0 Witryna www.taxreturn.pl zgodna ze standardami W3C CSS
Mapa serwisu